• Úvod
  • Fakulta
  • Aktuálně
  • Slavnostní otevření filtrační stanice LOKNI na Ekonomické fakultě JU

Slavnostní otevření filtrační stanice LOKNI na Ekonomické fakultě JU

Udržitelnost a ekologie – pojmy, které pro Ekonomickou fakultu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích nejsou jen prázdné fráze. Důkazem toho je i nejnovější počin Ekonomické fakulty – otevření filtrační stanice LOKNI. Jde o síť chytrých filtračních stanic, ve kterých si natočíte filtrovanou chlazenou (perlivou i neperlivou) vodu. Uživatelé čepují do své vlastní lahve, a tím šetří stovky tisíc PETek měsíčně. Cílem je maximální úspora plastového odpadu. 

Filtrační stanice LOKNI byla slavnostně otevřena dne 20. 11. 2023 v budově F Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity za účasti děkanky EF JU doc. RNDr. Zuzany Dvořákové Líškové, Ph.D., vedení fakulty, studentů a novinářů. Ekonomická fakulta se tak stala prvním místem v Českých Budějovicích, která tuto možnost nabízí. Tato stanice je přístupná všem studentům, učitelům i ostatním pracovníkům Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, a ti si tak mohou zcela zdarma natočit filtrovanou kohoutkovou vodu do vlastní láhve, ušetřit tím množství plastových lahví a přispět tím k udržitelnosti a ekologickému přístupu k naší planetě. 

Ekonomická fakulta se nejen hlásí k udržitelnosti, ale jednotlivými malými kroky se k ní snažíme přispívat. A dalším takovým krokem, prostřednictvím kterého budeme šetřit plasty, je právě aplikace a využívání systému LOKNI,“ představila tuto novinku během slavnostního otevření děkanka Ekonomické fakulty Zuzana Dvořáková Líšková. Toho se samozřejmě zúčastnili i zástupci firmy LOKNI, kteří její slova doplňují: „Začalo nás děsit množství PET láhví a balené vody. Řekli jsme si, že s tím zkusíme něco udělat, a proto jsme vymysleli perfektní alternativu – LOKNI. Sníme o tom, že si každý kdykoli a kdekoli může natočit čerstvou, perlivou i neperlivou vodu do své láhve.“ 

Samotné využívání stanice je velmi jednoduché – stačí si stáhnout aplikaci LOKNI, vybrat tarif (v případě EF je tarif zdarma) a následně už čerpat. LOKNI vodu filtruje – tedy zbaví ji bakterií, nečistot a mikroplastů (větších než 0,2 nm), chlóru i případných pachů, jedno takové zařízení navíc ušetří ročně cca 2 830 kg plastu. Díky aplikaci navíc uživatelé získají přehled o svém pitném režimu i ušetřených plastech, navíc si každý může vést přehledné osobní i komunitní statistiky.

 

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Studentská 13, 370 05 České Budějovice Tel.: +420 389 032 800 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Studentská 13, 370 05 České Budějovice Tel.: +420 387 772 800 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1