Nejčastější dotazy
Můžete si také prohlédnout níže uvedená témata a najít to, co hledáte.
Přijímací zkoušky se na bakalářské studijní programy nekonají, uchazeči jsou přijímáni na základě prospěchu ze střední školy (případně doložených certifikátů, SCIO – tyto aktivity nejsou povinné).
a) Přijímací zkoušky se nekonají, uchazeči povinně dokládají studijní průměry ze střední školy. Průměry ze střední školy může uchazeč doložit jednotlivými vysvědčeními nebo katalogovým listem, o který může uchazeč zažádat na své střední škole. Katalogový list musí být zástupcem střední školy potvrzen razítkem a podpisem. Následně tyto dokumenty musí uchazeč vložit do své elektronické přihlášky ke studiu. Pokud bude uchazeč vkládat jednotlivá vysvědčení, musí vložit vždy obě strany každého dokumentu.
b) Nepovinné jsou aktivity ze střední školy a SCIO. Aktivity ze střední školy (certifikáty, olympiády atd.), certifikát SCIO musí uchazeč vložit také do elektronické přihlášky
U aktuálně maturujících uchazečů o studium se průměr za 4. ročník studia na střední škole počítá z 1. pololetí aktuálního školního roku a z výročních vysvědčení (tj. vysvědčení z konce školního roku) třech jemu bezprostředně předcházejících roků středoškolského studia. U ostatních uchazečů o studium (např. nástavbové studium) je průměr počítán z výročních vysvědčení posledních čtyř ročníků studia. Ročníková vysvědčení za jednotlivé ročníky mohou být naskenovaná a nemusí být úředně ověřená. Kopie maturitního vysvědčení musí být úředně ověřena a zaslána poštou, nebo ji lze opatřit autorizovanou konverzí a zaslat e-mailem.
U aktuálně maturujících uchazečů o studium se průměr počítá z 1. pololetí aktuálního školního roku a výročních vysvědčení (tj. vysvědčení z konce školního roku) třech jemu bezprostředně předcházejících roků studia. U ostatních uchazečů o studium je průměr počítán z výročních vysvědčení posledních čtyř ročníků studia.
Toto nelze stanovit. Průměrný prospěch bude hodnocen v rozmezí 0 - 50bodů (průměr 1,0 – 50 bodů, průměr 3,0 – 0 bodů). Studenti však mohou dokládat různé certifikáty a výsledky ze SCIA, a tím získat další body navíc, čímž se může jejich celkové pořadí změnit a zvětšit šance na přijetí ke studiu.
Uchazeč musí doložit vysvědčení, která vedla k získání maturity. Většinou jsou to vysvědčení dvě.
Studenti musí SCIO testy doložit sami. Musí se tedy obrátit na společnost SCIO a výsledky si vyžádat a následně vložit do přihlášky, případně zaslat na EF poštou do mezního termínu podání přihlášek.
Certifikáty (další činnosti uchazeče – Aktivity SŠ (ASS)) je možné dokládat do mezního termínu podání přihlášek ke studiu na Ekonomickou fakultu JU. Certifikáty nemusí být úředně ověřené, stačí je vložit do přihlášky, případně zaslat na EF poštou do mezního termínu podání přihlášek. Přiznány budou takové další činnosti uchazeče – Aktivity SŠ (ASS), které jsou v souladu se zaměřením vybraného studijního programu (státní jazykové zkoušky, jazykové certifikáty, úspěšná účast v celostátních a mezinárodních soutěžích či olympiádách). Kopie dokladů o absolvování těchto aktivit musí uchazeč doložit společně s přihláškou ke studiu (vložit do webového portálu spolu s elektronickou přihláškou).
Předpokládané nejvyšší počty přijímaných uchazečů jsou zveřejněny v aktuálním Opatření děkanky k přijímacímu řízení pro daný akademický rok.
Koleje a menzy jsou součástí Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích:
http://kam.jcu.cz/cs/ a poskytují ubytovaní, kvalitní stravování a další služby studentům, zaměstnancům univerzity, ale i široké veřejnosti. Výhodou Ekonomické fakulty je, že se koleje i menza nachází přímo v areálu kampusu.
Ano, ve všech bakalářských studijních programech na Ekonomické fakultě JU je povinný předmět: Vstupní jazykový test zAJ, Anglický jazyk 1, Anglický jazyk 2, Anglický jazyk prezentace. Bližší informace ohledně výuky a zápisu jazykových předmětů najdete v sekci pro prváky zde: https://www.ef.jcu.cz/cz/studium/informace-pro-prvaky
Pro studenty, kteří neměli na střední škole anglický jazyk, nabízí Ekonomická fakulta JU předměty úrovně A1, které připraví studenty na úspěšné zvládnutí předmětu Vstupní jazykový test AJ.
Ano, studenti mohou studovat německý, ruský, francouzský a ruský jazyk. Studentům, kteří mají zájem o studium těchto předmětů, se doporučuje podstoupit vstupní test z daného jazyka VTEF na úrovni cca A1+ (není předmětem, pouze na základě výsledků VTEF doporučí vyučující zvolit vhodnou úroveň jazykového kurzu).
Nemusí. Se vstupními jazykovými testy VTEFA mohou začít později během studia, kdy na základě ukázkových testů dostupných na stránkách Katedry obchodu, cestovního ruchu a jazyků dosáhnou dostatečné úrovně. Nicméně je vhodné podstoupit test nejpozději před zahájením zimního semestru 2. ročníku z důvodu splnění všech navazujících povinných (příp. povinně volitelných) jazykových předmětů.
Ano, matematika je v programech EF povinná, podobně jako na jiných fakultách vysokých školách stejného zaměření. Pod tímto odkazem je možné si prohlédnout studijní plány jednotlivých programů. EF nabízí pro studenty prvních ročníků předmět Vyrovnávací matematický seminář, na kterém si mají studenti možnost zopakovat a případně doplnit znalosti středoškolské matematiky.
Výuka v kombinované formě studia probíhá o pátcích a na ně navazujících sobotách. Jedná se zhruba o pět pátků a sobot za semestr.
Pro jednotlivé předměty existují sylaby a v nich se studenti dozví, zda jsou konzultace povinné či ne. Zpravidla je vždy povinná první konzultace, na které se studenti dozví požadavky k předmětům a hesla pro přístup ke studijním materiálům. Na poslední konzultaci se pak většinou píší zápočtové testy.
V bakalářském studiu jsou 3+1 rok zdarma (do této doby se započítávají dříve neúspěšně nedokončená studia na libovolné VŠ). V případě překročení této doby se platí za další semestry.
Ano, EF nabízí řadu navazujících studijních programů: https://www.ef.jcu.cz/cz/prijimaci-zkousky/studijni-programy
Na začátku prvního semestru si s žádostí o uznání předmětů obejdete garanty jednotlivých předmětů a ti zváží, zda Vám bude předmět uznán. Předměty jsou uznávány do známky 2. Žádost o uznání předmětů musíte odevzdat na studijní oddělení nejpozději do 31. 10. daného akademického roku.
Předměty se uznávají do 5 let od jejich vykonání a uznávají se do známky 2. Žádost o uznání předmětů studenti vyplní a podají na studijní oddělení, kde se k ní vyjádří proděkan(ka) pro studium nebo děkan(ka). Žádost o uznání předmětů musí být odevzdána na studijní oddělení nejpozději do 31. 10. daného akademického roku. Na uznání předmětů z navazujícího studia, které student absolvuje v bakalářském studiu, není právní nárok a o uznání či neuznání rozhoduje děkan(ka).
Ano, studenti mohou strávit v rámci studia 1 nebo 2 semestry na partnerské univerzitě v zahraničí. Seznam partnerských univerzit:
https://www.ef.jcu.cz/cz/mezinarodni-spoluprace/partnerske-univerzity
Ano, praxe je povinná, avšak u jednotlivých programů se liší její délka.
Praxi si může student najít sám nebo se obrátit na Kariérní centrum EF JU, které je schopné díky fakultním partnerům studentům praxi zajistit.
První potvrzení o studiu získá student(ka) až po provedení online zápisu do studia. V průběhu studia je pak možno potvrzení o studiu na daný akademický rok vyzvednout v úředních hodinách na Studijním oddělení EF. Potvrzení o celé době studia v případě (ne)úspěšného ukončení studia vydají též referentky Studijního oddělení EF JU.