O fairtradu

Fairtrade se řadí mezi nejznámější a světově nejrozšířenější systém sociální certifikace, který podporuje producenty z rozvojových zemí a pomáhá jim uživit se vlastní prací.

Co je fairtrade?

Fairtrade je systém sociální certifikace podporující producenty z rozvojových zemí, který jim umožňuje živit se vlastní prací. Tato myšlenka se formovala v 50. letech minulého století, kdy začaly vyplouvat na povrch problémy u řady rozvojových zemí. Lidé, farmáři již nebyli schopni uplatnit své nároky na odbyt jejich komodit na světových trzích. Z tohoto a dalších důvodů vznikl systém, který v dnešní době dohlíží nad férovými podmínkami pro farmáře a vytváří jistý mezičlánek mezi zeměmi globálního jihu a severu.

Tento systém se zaměřuje na zajištění důstojného lidského života, tedy na to, aby se farmáři z rozvojových zemí uživili vlastní prací a zajistili si důstojný život pro sebe a své rodiny. Nad těmito záležitostmi drží „ochrannou ruku“ Fairtrade International, což je mezinárodní organizace vytvářející standardy pro fairtrade a je také vlastníkem ochranné certifikační známky. Vedle Fairtrade International vystupuje nezávislá certifikační společnost FLO-CERT, která dohlíží nad dodržováním pravidel vyplývajících z tohoto systému a uděluje certifikace na produkty, u kterých farmáři splnili daná kritéria. V rámci národního prostředí vyspělých zemí vystupují jisté platformy, které harmonizují pravidla a kritéria podle Fairtrade International. Na našem území se jedná o platformu Fairtrade Česko a Slovensko.

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Studentská 13, 370 05 České Budějovice Tel.: +420 389 032 800 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Studentská 13, 370 05 České Budějovice Tel.: +420 387 772 800 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1