• Fakulta
  • Aktuálně

2. ročník mezinárodní vědecké konference Etika v 21. století na Ekonomické fakultě

Ve dnech 23. – 24. června 2022 se na půdě Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích při příležitosti oslav 15. výročí jejího založení uskutečnil 2. ročník mezinárodní vědecké konference Etika v 21. století. Záštitu nad konferencí převzali: doc. Ing. Zdenek Dytrt, CSc. (český odborník na etiku), MUDr. Bc. Tomáš Fiala, MBA (senátor a ředitel Nemocnice Strakonice, a. s.), prof. PhDr. Bohumil Jiroušek, Dr. (rektor Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích) a doc. Dr. Ing. Dagmar Škodová Parmová (děkanka Ekonomické fakulty).

Konference se zaměřila na výměnu informací, sdílení poznatků a vědeckou diskusi předních českých a zahraničních odborníků z oblastí: Etika v manažerské praxi, Etika ve zdravotnictví, Etika v právních vědách, Etika ve výrobě, Etika v kontextu Průmyslu 4.0, Etika ve vzdělávání a Etika v účetnictví. Sekce probíhaly jak v anglickém, tak v českém jazyce.

Na plenárním zasedání se svými příspěvky vystoupili:

• Tomáš Fiala, MBA (Senátor PČR a ředitel Nemocnice Strakonice, a.s.) s příspěvkem Etika ve zdravotnictví.
  • MUDr. Jiří Šimek, CSc. (přední odborník na medicínskou etiku ze Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích) s příspěvkem Etika organizace veřejného prostoru v 21. století.
  • Dušan Kučera, Ph.D., MBA (přední odborník na etiku z Centra podnikatelské etiky, Fakulta podnikohospodářská, Vysoká škola ekonomická v Praze) s příspěvkem Etické výzvy v dobách krize…

Loňské motto, které provázelo první ročník konference, hovořilo o nutnosti zkoumání a aplikování etiky pouze následujícím způsobem: „Etické jednání a chování jednotlivců i korporací je jednou z hlavních výzev našeho století, kdy se lidstvu díky vědě a výzkumu, technickému pokroku otevírají dříve netušené možnosti. Jestli se zachováme jako čarodějův učeň nebo budeme moudří a budeme se chovat eticky, je na nás.“ Letošní ročník si zaslouží rozšířit toto motto o etiku a etické jednání na geopolitickém poli z pohledu opodstatnění válečných konfliktů a jejich možných dopadů. Zda je vůbec etické vystavit lidstvo takovému konfliktu?

Konference se účastnili čeští i zahraniční odborníci a akademici, celkem bylo prezentováno ve 4 sekcích 22 příspěvků. V rámci bohatého doprovodného programu se uskutečnil koncert sboru Hlahol v kostele sv. Vojtěcha v Českých Budějovicích. Účastníci také navštívili v rámci příkladu dobré praxe Kláštery v Českém Krumlově, neboť revitalizace jejich areálu získala prestižní ocenění Památka roku 2015, dále pak v roce 2017 obdrželi ceny Presta (prestižní stavba jižních Čech) a Inspira (za velmi zodpovědný a důsledný postup v celém investičním procesu).