• Fakulta
  • Aktuálně

1. ročník mezinárodní vědecké konference Etika v 21. století na Ekonomické fakultě

Dne 21. 5. 2021 se na půdě Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích uskutečnil 1. ročník mezinárodní vědecké konference Etika v 21. století pod záštitou předního českého odborníka na etiku doc. Ing. Zdeňka Dytrta, CSc., Senátu PČR, rektora Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích prof. PhDr. Bohumila Jirouška, Dr. a děkanky Ekonomické fakulty doc. Dr. Ing. Dagmar Škodové Parmové.

Konference se zaměřila na výměnu informací, sdílení poznatků a vědeckou diskusi předních českých a zahraničních odborníků z oblastí: Etika v manažerské praxi, Etika ve zdravotnictví, Etika v právních vědách, Etika ve výrobě, Etika v kontextu Průmyslu 4.0 a Etika ve vzdělávání. Sekce probíhaly jak v anglickém, tak v českém jazyce. Na plenárním zasedání se svými příspěvky vystoupili:

• MUDr. Tomáš Fiala, MBA (Senátor PČR a ředitel strakonické nemocnice) s příspěvkem Etika ve zdravotnictví.
  • doc. MUDr. Jiří Šimek, CSc. (přední odborník na medicínskou etiku ze Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích) s příspěvkem Etika v 21. století.
  • doc. Jindřich Šrajer, Dr. theol. (docent na Katedře sociální a charitativní práce z Teologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích) s příspěvkem Etika ve vzdělávání.

„Etické jednání a chování jednotlivců i korporací je jednou z hlavních výzev našeho století, kdy se lidstvu díky vědě a výzkumu, technickému pokroku otevírají dříve netušené možnosti. Jestli se zachováme jako čarodějův učeň nebo budeme moudří a budeme se chovat eticky, je jen na nás,“ sdělila hlavní motto paní děkanka.

Ač konference proběhla kvůli současné epidemiologické situaci COVID-19 online formou, přesto se pyšnila bohatou účastí, kvalitními příspěvky a zajímavým doprovodným programem, kdy se do online podoby podařilo převést prohlídku Klášterů v Českém Krumlově jako ukázku dobré praxe, neboť revitalizace jejich areálu získala prestižní ocenění Památka roku 2015, dále pak v roce 2017 Kláštery obdržely ceny Presta (prestižní stavba jižních Čech) a Inspira (za velmi zodpovědný a důsledný postup v celém investičním procesu).

Odkaz na mediální článek naleznete zde: https://ceskobudejovicky.denik.cz/zpravy_region/na-jihoceske-univerzite-se-konal-1-rocnik-konference-etika-v-21-stoleti-20210528.html