Konference

24th annual conference Economic Competitiveness and Sustainability (ECOS) 2022

Conference renamed from the Enterprise and Competitive Environment, organized by the Faculty of Business and Economics of Mendel University in Brno and will be held in hybrid format at the campus of Mendel University in Brno, Czech Republic and online, 24-25 March 2022.

Keynote speakers:
• Jack Hou, Professor of Economics at California State University, Long Beach
• Eva Zamrazilová, Chairwoman of the Czech Fiscal Council
Important dates:
• Early Registration and Submission deadline: 1.12.2021
• Standard Registration and Submission deadline: 10.1.2022
Other important and detailed information is accessible through the conference website ecos.mendelu.cz or inside the attached Call for papers.
Invitation.

The 15th International Conference INPROFORUM 2021

"New trends and challenges in the management of organizations"
November 4, 2021 – November 5, 2021

Updates konference programme.

More informations here.

Celouniverzitní konference doktorandů JU - USB conference of doctoral students 3. - 4. 11. 2021

„Za obzor a pro vzájemné poznání“ - Celouniverzitní konference doktorandů JU ve dnech 3. - 4. 11. 2021, místnost Z1 v budově ZR kampusu JU / „Over the horizon and for mutual acquaintance“ - USB conference of doctoral students - November 3 - 4, 2021, Room Z1 in building ZR of the USB campus.

Vyhlášení zde. Conference announcement here.

Přihláška zde. Conference application here.

Česko-slovenský den rodinného podnikání

Pozvánka na akce: Mezinárodní vědecká konference a Česko-slovenská konference pro rozvoj rodinného podnikání, dne 21.9.2021.

Odkaz na přihlášku na Mezinárodní vědeckou konferenci naleznete zde - https://amsp.cz/prihlaska-na-mezinarodni-vedeckou-konferenci-21-9-2021/.

V případě zájmu prosíme o Vaše přihlášení nejpozději do 20.8.2021.

Abstrakt, medailonek, prezentaci příspěvku prosíme zaslat do 13.9.2021 na adresu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., v kopii na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Program zde. Pozvánka zde.

24th EDAMBA conference Bratislava

We have the pleasure of inviting you to the 24th EDAMBA conference that will take place on 16th November, 2021 at the University of Economics in Bratislava. the Call for papers and the paper template are available at the conference webpage https://edamba.euba.sk. Please kindly note that the conference is held only in English language.

The main objective of the annual EDAMBA conference is to bring creative academic debate on current issues. The main theme of the EDAMBA conference is:

COVID-19 Recovery: The Need for Speed

and another themes are:

1. Sustainable production and consumption - a challenge for management and business
  2. New trends in trade and marketing
  3. Actuall challenges on tourism
  4. Theory and Application of Quantitative Methods in Economics and Management
  5. The Present and the Future of Accounting and Auditing
  6. Impact of the COVID-19 pandemic on the economy of the Slovak Republic
  7. From better economics to better economy
  8. Sustainable growth in the context of changes in the global world
  9. Migration and the European Union

You can find the link for registration and full-length paper submission: here

Important Dates:

Notification of acceptance: September 15, 2021

Conference fee payment: September 30, 2021

The conference fee of 100 EUR/per person covers online publication of an accepted paper in

the Conference Proceedings (subject to Open Access Policy), access to all conference sessions, lunch, and coffee breaks.

Instructions for the payment here.

25th European Scientific Conference of Doctoral Students - PEFnet 2021

organized by the Faculty of Business and Economics of Mendel University in Brno on Friday, November 26, 2021. The conference will be held in hybrid format, at the campus of Mendel University in Brno, Czech Republic and online via MS Teams.

CONFERENCE SESSION TOPICS:

• Business Economics
  • Computer Science and Information Systems
  • Corporate Finance
  • Economics and Economic Policy
  • Environment and society, legal and social aspects of environmental changes
  • Finance
  • Management
  • Marketing and Trade
  • Quantitative Methods
  • Tourism and Hospitality

IMPORTANT DATES

• Registration opening: September 1, 2021.
  • Deadline for registration and extended abstract submission: October 11, 2021
  • Deadline for payment: October 13, 2021
  • The conference: November 26, 2021

Other important and detailed information is accessible through the conference website pefnet.mendelu.cz.

22. medzinárodná vedecká konferencia Ekonomickej univerzity v Bratislave

Medzinárodné vzťahy 2021: aktuálne otázky svetovej ekonomiky a politiky
online cez MS Teams 2. – 3. decembra 2021.

Termín přihlášení a odevzdání příspěvků do 12. listopadu 2021.

Více informací na: https://tinyurl.com/h88dwu3t
Registrační formulář zde: https://tinyurl.com/wtnbp7pk