• Úvod
  • Fakulta
  • Aktuálně
  • Digitální revoluce v českém zemědělství: studentka Ekonomické fakulty mění pravidla hry

Digitální revoluce v českém zemědělství: studentka Ekonomické fakulty mění pravidla hry

Digitalizace proniká do všech oblastí našeho života a zemědělství není výjimkou. Ovlivňuje mnoho věcí, včetně komunikace mezi státní správou a zemědělci a systému kontroly, zda zemědělci dodržují všechna pravidla a nařízení. Pro tuto komunikaci byl vytvořen systém LPIS – Land Parcel Identification Systém. V České republice tvoří LPIS spolu s Integrovaným zemědělským registrem (IAR) páteř Portálu farmáře. Tyto systémy nejsou jen suchými technologickými nástroji; jsou digitálními knihami, které zaznamenávají život každého zvířete, každý krok na poli a každou inovaci v zemědělském postupu. Od polních hnojišť po pastviny a stáje pro zvířata, vše je pečlivě zachyceno v geografickém informačním systému, který dává nový význam spojení mezi technologií a zemědělským hospodařením.

V loňském roce byl výrazně změněn způsob, jakým zemědělci kontrolují a spravují své pozemky. Mobilní telefony a aplikace se staly klíčovými nástroji, kdy zemědělci sami mapují své pozemky, přizpůsobují se novým digitálním výzvám a překračují hranice tradičního zemědělství.

Jedním z těch, kdo se postavili této výzvě, je studentka kombinovaného studia Managementu regionálního rozvoje Terezie Daňková. Její zkušenosti a poznatky byly sdíleny na konferenci Inproforum 2023 v sekci "Rural Areas and Digitalization: An Exploited Opportunity or an Obstacle to Regional Development?". Její článek na webu evropské nevládní organizace ARC 2020 (Agricultural and Rural Actors Working Together for Good Food, Good Farming and Better Rural Policies in the EU) nejen otevřel zajímavou debatu, ale také posunul téma a návrhy řešení až na Ministerstvo zemědělství.

Terezie Daňková tak nejen sleduje digitální stopy na poli, ale sama zanechává otisky v diskusi o budoucnosti českého zemědělství. Je to jasný signál, že digitalizace není jen o technologii, ale také o lidech, kteří ji využívají k pozitivní změně.

Celý článek si můžete přečíst ZDE.

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Studentská 13, 370 05 České Budějovice Tel.: +420 389 032 800 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Studentská 13, 370 05 České Budějovice Tel.: +420 387 772 800 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2021 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1