Noc vědců - Člověk a robot

Pátek 27 listopad 2020 18:00 - 23:59

Tajemná, nedostižná a komplikovaná. I tak na vás může věda působit, ale ne když je Noc vědců, která se tento rok koná v pátek 27. 11. 2020. Noc, kdy vám věda a vědci ukážou svou pravou tvář. 

Tématem letošního ročníku Noci vědců je ČLOVĚK A ROBOT. Těšit se můžete na přednášky, workshopy, filmové projekce, prohlídky budovami a zábavu pro děti i dospělé.


Na Jihočeské univerzitě se Noc vědců koná podruhé a škola letos představí nabitý program kompletně v online prostředí. „V 18 hodin spustíme přibližně dvou a půl hodinové živé vysílání, diváci uvidí pětadvacet videí a reportáží ze všech našich osmi fakult i z Akademické knihovny,“ doplňuje Zdeněk Filip z Jihočeské univerzity. Živé vysílání bude dostupné na YouTube kanálu Jihočeské univerzity, na Facebookové události Noc vědců v Českých Budějovicích a samozřejmě také na www.nocvedcu.cz.

Pro představu pár témat, na která se můžete na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích těšit:

Simulační výuka aneb když se figurína potí

Přírodovědecká fakulta JU připravuje show s robotky Edison, kteří předvedou mimo jiné robotické sumo. Vědci také ukáží, že chemickou analýzu v laboratoři lze dnes díky robotům dělat z pohodlí obýváku.

Zdravotně sociální fakulta JU formou komentované prohlídky představí nedávno otevřené simulační centrum pro zdravotnické obory. Tato cvičná nemocnice je první svého druhu v tuzemsku. Připomíná skutečnou nemocnici, jen místo živých pacientů leží na lůžkách nejmodernější high fidelity figuríny, které reagují na prováděné zákroky. „Srdce“ simulačního centra tvoří JIP a porodní sál s neonatologií, to vše propojené velínem.

Filozofická fakulta JU předvede využití dronů v moderním archeologickém průzkumu. Kromě tradičního leteckého snímkování dnes drony umožňují například letecké laserové skenování krajiny, které je užitečným nástrojem pro identifikaci nemovitých památek v zalesněném prostředí. „Překladatel člověk versus překladatel stroj“ představí CAT nástroje a nástroje strojového překladu. Zájemci si budou moci vyzkoušet simulaci překladatelského procesu a otestovat, jak si s různými druhy textů poradí strojový překladač.

Teologická fakulta nastíní problematiku autonomních automobilů. Fakulta se už delší čas podílí na mezinárodním, automobilovým průmyslem spolufinancovaném projektu, který má posoudit a řešit některé etické otázky spojené s provozem „aut bez řidiče“.

Ekonomická fakulta v příspěvku Jak hodnotí roboti osvětlí, že vámi odeslané zákaznické recenze může číst nejen člověk, ale i umělá inteligence.

S vědci z Pedagogické fakulty si vyzkoušíte například fyzikální experimenty, Zemědělská fakulta představí mladé vědce, kteří už ve svých oborech dosáhli úspěchů, Fakulta rybářství a ochrany vod bude, mimo jiné, prezentovat technologii, která využívá recyklaci živin ze zemědělsko-průmyslových zbytků na produkci mikrořas, primárního krmiva pro zooplankton. 

Akademická knihovna JU ukáže práci se samoobslužným zařízením a vracečkou knih.

Biologické centrum zve k lovu želvušek

Zatímco celá republika bude během Noci vědců pulsovat v on-line světě, Biologické centrum Akademie věd ČR se chystá naopak vytáhnout diváky od obrazovek. „Nesmířili jsme se s myšlenkou uskutečnit celý náš program jen virtuálně, a protože jsme přírodovědci, ekologové, rozhodli jsme se pozvat lidi ven do přírody. Připravili jsme pro ně lov želvušek,“ říká Daniela Procházková, koordinátorka programu Biologického centra AV ČR. Českobudějovičtí biologové vybrali 100 míst v jižních Čechách, kde buďto prováděli výzkum, nebo jsou to místa zajímavá přírodně, kulturně či historicky. Na tato místa ukryjí 3D modely želvušek a přesně v den Noci vědců zveřejní on-line mapu s vyznačenými souřadnicemi. Hned další den může začít pátrací akce.

„Želvušky jsme nevybrali náhodně. Jsou to mikroskopičtí živočichové, kteří jsou známí pro svůj um přežít téměř cokoli. V tom se směle vyrovnají robotům,“ říká Daniela Procházková. Želvušky během deseti minut zastaví všechny své životní funkce, zapouzdří se a přežijí teploty od -273°C po 100°C, vysoké dávky radioaktivního záření, nepotřebují jíst, pít ani dýchat a vydrží klidně i v kosmu. Takhle vydrží měsíce, ba dokonce roky, a když se okolní podmínky zase vylepší, želvušky se probudí a žijí dál.  

Ke hře budou lidé potřebovat mobil s GPS a čtečkou QR kódů. Ulovené želvušky si mohou odnést domů a pochlubit se s nimi na sociálních sítích.

Na online svět vědci z Biologického centra ale rozhodně nezanevřeli. Pro Noc vědců nabízejí třeba speciální šifrovací program (DNA šifrovač), který zakóduje jakékoliv sdělení, podobně jako to dělá DNA v každé živé buňce. V krátkém videu také pozvou zájemce do nitra buňky, aby měli možnost přesvědčit se, jak důmyslně je uspořádaná a funguje jako živý robot. Neméně propracovaný je život sociálního hmyzu. Jihočeští biologové zveřejní video, v němž se vydali detailně prozkoumat hnízdo divokých sršní. Věděli jste například, že sršni umí svůj jed vystříknout a že pracují 22 hodin denně?   

V programu Biologického centra nebudou chybět ani virtuální 3D prohlídky laboratoří a on-line výstava snímků z nejvýkonnějších mikroskopů.

 

Kde
Online
Adresa události
Přejít na stránku události
Přidat událost do kalendáře
iCal