Piknikový happening Férová snídaně

Sobota 12 květen 2018 10:00

Vážené kolegyně, vážení kolegové, milí studenti,
dovolujeme si vás pozvat na piknikový happening Férová snídaně (www.ferovasnidane.cz).

V sobotu 12. května se v Akademické knihovně Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích uskuteční piknikový happening na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů s názvem Férová snídaně NaZemi. České Budějovice se tak přidají k více než stovce míst, kde se ve stejný čas sejdou tisíce lidí, aby vyjádřily svůj zájem o pěstitele a pěstitelky, jejichž plodiny se dostávají na náš stůl. 

Akce se koná v Česku již posedmé, a to vždy na Světový den pro fair trade, který se slaví každoročně druhou květnovou sobotu. V Českých Budějovicích proběhne pošesté. Začátek je plánován na 10 hodinu.

V loňském roce se nás sešli více než čtyři desítky snídajících a i letos se těšíme na setkání s vámi a příjemně strávenou atmosféru,“ uvedl koordinátor českobudějovické snídaně Jan Šalamoun z Ekonomické fakulty, která je první fairtradovou vysokou školou v České republice.

Princip snídaně je jednoduchý. Účastníci si přinesou vlastní dobroty, ať už fairtradové nebo lokální. Může to být salát z fairtradové quinoi, fairtradový čaj či káva, bábovka s fairtradovým cukrem a kakaem či fairtradové banány. To vše mohou doplnit lokálními produkty, jako jsou vajíčka, mléko, sýry či zelenina od místního farmáře či farmářky.

Společným piknikem na veřejném místě tak vyjádří podporu nejen místním pěstitelům a pěstitelkám, ale i producentům a producentkám ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky zapojených do systému fair trade. Ti pak mohou pěstovat s ohledem na životní prostředí, jejich děti mohou chodit do školy a za svoji práci dostávají spravedlivě zaplaceno.

Férová snídaně začínala v roce 2011 se 41 zapojenými městy, loni už snídalo přes 6 500 lidí na 161 místech republiky. Máme radost, že odpovědnou spotřebou žije stále více lidí a že se chtějí do Férové snídaně zapojit,“ uvedla Gabriela Štěpánková z nevládní organizace NaZemi, která akci koordinuje.

Podrobné informace k letošní snídani jsou průběžně aktualizovány na webových stránkách www.ferovasnidane.cz.


Jméno kontaktu
Přidat událost do kalendáře
iCal