Odposlechy v poradních místnostech soudu by se měly zakázat

Na sklonku roku 2018 přednášel na Ekonomické fakultě profesor Jiří Jelínek, vedoucí Katedry trestního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Více než padesátka studentů Ekonomické fakulty se při setkání s touto významnou osobností seznámila s novinkami v oblasti kriminality právnických osob jako podnikatelů nebo s velmi aktuálním tématem odposlechů.

V listopadu roku 2018 přijal pozvání na Ekonomickou fakultu od Martina Slobodníka z Katedry práva uznávaný odborník profesor Jiří Jelínek, který vede Katedru trestního práva na Právnické fakultě Univerzity Karlovy.

Při setkání, kterého se zúčastnilo na padesát studentů, se řešila například problematika kriminality právnických osob jako podnikatelů. Účastníky zajímala především skutková podstata trestných činů, jako jsou podvod, pojistný podvod nebo neodvedení daně, poplatku a jiné povinné platby. Studenty však zaujala také oblast důkazů v trestním řízení, především dokazování pomocí detektoru lži či pachových stop. Na pořad dne přišlo i velmi aktuální téma odposlechů. Profesor Jelínek je dlouhodobě zastáncem názoru, že odposlechy v poradních místnostech soudu by měly být zakázány. „Odposlechy v úředních místnostech soudců, resp. poradních místnostech soudu, by se měly zakázat. (…) Soudci přece musí mít místnost, kde se mohou normálně poradit, beze strachu, že obsah jejich rozmluvy bude někým monitorován,“ uvedl Jelínek například i v rozhoru pro server Ceska-justice.cz.

Přednáška však kromě studentů zaujala i odborníky z praxe. Setkání se zúčastnili například soudkyně Okresního soudu v Českých Budějovicích Marta Uhlířová nebo insolvenční správce a advokát Jan Kubálek. „O tom, že akce studenty a přítomné zaujala, svědčí i to, že hned po setkání nám na katedru přišlo několik děkovných e-mailů, především od našich studentů. Vážíme si jejich zájmu a samozřejmě i nadále budeme na fakultu zvát další významné odborníky a osobnosti,“ uzavírá úspěšnou akci vedoucí Katedry práva Rudolf Hrubý.