Cíle předmětu (anotace)
Problematika vztahů město-venkov sice nepředstavuje zcela nový problém, nicméně v odborné sféře je patrný zvýšený zájem o tuto tématiku teprve v posledních letech. Zájem o podporu vyváženého územního rozvoje se projevuje jak na úrovni EU, tak i jednotlivých členských států a jejich regionů. S ohledem na rozdílnou sídelní strukturu v jednotlivých členských zemích EU, jsou také vztahy měst a venkova řešeny s různou intenzitou, která vyplývá z jejich významu v území. V České republice je velmi roztříštěná sídelní struktura, která umocňuje význam vztahů měst a jejich zázemí i s ohledem na koncentraci pracovních příležitostí, služeb aj., které město venkovu poskytuje. Předmět je specificky zaměřen na problematiku bariér ve vztazích město-venkov, na přístupy a potenciální nástroje řešení této tématiky.
Požadavky na studenta
Požadavky k zápočtu: Vypracování semestrální práce a její prezentace. Požadavky ke zkoušce: Zkouška (písemná a ústní).
Obsah
Témata předmětu "Synergie vztahu město-venkov a prostorové souvislosti" I. Teoretické přístupy: - Teoretické přístupy související s problematikou vztahů město-venkov (skupina teorií jádro-periferie, urbánní ekonomie, postuláty ekonomie venkovského rozvoje). - Moderní přístupy a teoretická východiska koncipování rozvoje venkova jako faktoru územní soudržnosti: vztahy měst a venkova v rámci polycentrismu a tzv. New Public Management. - Současné faktory ovlivňující formování vztahů venkovského a urbánního prostoru na příkladu aplikace nové ekonomické geografie. - Bariéry vztahů město-venkov na úrovni EU, členských zemí EU a ČR, např. široké zaměření tématiky urban-rural (definice, geografické vymezení, nejednotná typologie), separátní přístupy k řešení rozvoje území, zdůrazňování zemědělské dimenze v politice rozvoje venkova EU. II. Metodologické souvislosti: - Sídlo, venkovská sídla, město (definice, funkce) - hierarchie v mezinárodním a národním pojetí, spádovost a regionalizace. - Sídelní struktura jako faktor ovlivňující vazby město- venkov, vývoj sídelní struktury v ČR. - Urbanizační procesy a jejich vliv na městský a venkovský prostor. - Metodologické aspekty vymezení měst a venkova - přístupy k vymezení dle OSN, EU, OECD: praktické dopady na řešení tématiky v různých státech EU (definice, geografické vymezení, různé typologie). III. Vazby město venkov a jejich řešení: - Synergické vazby město - venkov a jejich dopady v ekonomické, sociální a kulturní oblasti, vybavenost území, dopravní dostupnost - Strategické a územní plánování jako nástroj pro ovlivnění vazeb město - venkov. - Problematika vztahů město a venkov - potenciál, přístupy a nástroje pro jejich řešení: - na úrovni EU - vývoj problematiky vztahu město-venkov v politikách EU, strategické dokumenty (ESDP, Lisabonská strategie) + Územní agenda + Lipská charta; - komparace současných metodologických přístupů k nastavení efektivní politiky rozvoje venkova v rámci SZP EU; - nástroje pro posílení koordinace vztahů město-venkov na úrovni EU (rozdělení strukturální politiky a politiky rozvoje venkova EU); - vybrané členské země EU (případové studie) jako příklady řešení vztahu město-venkova vycházeného z konkrétních podmínek a zkušeností členských zemí (Finsko, Norsko, Kypr, Velká Británie); - v České republice - regionální specifika venkovských oblastí v ČR - vliv na řešení vazeb město venkov.
Předpoklady - další informace k podmíněnosti studia předmětu
Obecné znalosti.
Získané způsobilosti
Po úspěšném absolvování předmětu se budou studenti orientovat v základních otázkách problematiky vztahů město-venkov nejen v podmínkách České republiky, ale také zemí EU.
Garanti a vyučující
Přednášející: RNDr. Zuzana Dvořáková Líšková, Ph.D.
Literatura
BERAN, V., DLASK, P. Management udržitelného rozvoje regionů, sídel a obcí. Praha: Academia, 2005. ISBN 80-200-1201-X.
RUMPEL, P., SLACH, O., KOUTSKÝ, J. Měkké faktory regionálního rozvoje. Ostravská univerzita, Ostrava, 2011. ISBN 978-80-7368-435-8.
PĚLUCHA, M. Politika rozvoje venkova v rámci SZP EU: kritická analýza z hlediska územní soudržnosti na úrovni ČR. Doctoral dissertation thesis defended in June 2009 at the University of Economics in Prague, Faculty, 2009.
ČADIL, J. Regionální ekonomie (teorie a aplikace). Nakladatelství C. H. BECK, Praha, 2010. ISBN 978-80-7400-191-8.
STEJSKAL, J., KOVÁRNÍK, J. Regionální politika a její nástroje. Nakladatelství Portál, Praha, 2009. ISBN 978-80-7367-588-2.
WOKOUN, R., MALINOVSKÝ, J. a kol. Regionální rozvoj (Východiska regionálního rozvoje, regionální politika, teorie, strategie a programování). Linde, a. s., Praha, 2008. ISBN 978-80-7201-699-0.
WOKOUN, R. Strukturální fondy a obce I. ASPI - Wolters Kluwer ČR, Praha, 2006. ISBN 80-7357-138-2.
BLAŽEK, J., UHLÍŘ, D. Teorie regionálního rozvoje: nástin, kritika, klasifikace. Praha: Karolinum, 2002. ISBN 80-246-0384-5.
WOKOUN, R. et al. Úvod do regionálních věd a veřejné správy. Vysokoškolská učebnice. Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, s.r.o., Plzeň, 2004. ISBN 80-86473-80-5.
Vyučovací metody
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Individuální příprava ke zkoušce
Hodnotící metody
Kombinovaná zkouška
Stáhnout jako PDF