Cudlínová Eva, doc. Ing., CSc.

Cudlínová Eva, doc.Ing., CSc.

Cudlínová Eva, Associated professor, Ing., Ph.D.

Specialization, main focus:

Regional economy with especial attention paid to sustainable development  and environmental management dimension,  tools of economic stimulation of environmental management Theory and practice of  environmental and ecological economy of, , green economy and bioeconomy.

Bioeconomy Initiative - University of South Bohemia

Membership in international organizations:

• Member of ISEE – International Society for Ecological Economics
  • Member of international Bioeconomy panel, International Society for Regional Development

Scientific activity:

Coordination of the Czech part of scientific EU projects involved  in the 5th, 6th and 7th FP

• SPRITE” (Supporting and Promoting Integrated Tourism in Europe's Lagging Rural Regions) www
  • ”MULTAGRI“ (Capitalisation of results on the multifunctionality of agriculture and rural areas) www
  • “GILDED” (Governance, Infrastructure, Lifestyle Dynamics and Energy Demand: European Post-Carbon Communities) www
  • “UNICREDS“ (University Collaborations in Regional Development Spaces) www

Selected publications:

VÁVRA, J., LAPKA, M., CUDLÍNOVÁ, E., DVOŘÁKOVÁ-LÍŠKOVÁ, Z. (in press). Flood management and local perception of floods in the Czech Republic. Journal of Flood Risk Management.

LAPKA, M., CUDLÍNOVÁ, E. Land, people, and art: An attempt to renew social identity in the Czech Republic. In Hristova, , Dragićević Šešić, , Duxbury, Culture and Sustainability in European Cities: Imagining Europolis. New York : Routledge, Taylor & Francis Group New York. London, 2015, s. 206-218. ISBN 978-1-138-77841-2.

CUDLÍNOVÁ, E. Is a Green New Deal strategy a sustainable response to the social and ecological challenges of present world?(2014) In Westra, , Vilela, The Earth Charter, Ecological Integrity and Social Movements. New York : Routledge, Taylor & Francis Group New York. London, 2014, s. 117-128. ISBN 978-1-138-01692-

PĚLUCHA, M., CUDLÍNOVÁ, E., LAPKA, M. Rural Development Policy in the Framework of the Knowledge - based Economy: Selective Impacts and Solutions in the Case of the Czech Republic.(2014) In Kasabov, Rural Cooperation in Europe: In Search of the 'Relational Rurals'. Basingstoke, Hampshire, UK and New York : Palgrave and Macmillan, 2014, s. 188-210. ISBN 978-1-137-34888-3.

CUDLÍNOVÁ, E., ROLÍNEK, L., FALTOVÁ LEITMANOVÁ, I., KLUFOVÁ, R., JÍLEK, M. (2013): Czech countryside - strategies of regional development. Folia Pomeranae Universitatis Technologiae Stetinensis - Oeconomica, 2013, roč. Oeconomica, č. 73, s. 47-59. ISSN 2081-0644.

CUDLÍNOVÁ, E., ŠVEJDAROVÁ, H. (2013): Economic value of cultural landscape, non-production services of the area and non-market method of valuation. (in Czech) Ekonomická hodnota kulturní krajiny, neprodukční služby území a netržní metody oceňování - Jaké funkce krajiny se nejčastěji hodnotí a které metody se k tomu používají . Acta Economica Pragensia, 2013, roč. 21, č. 5, s. 64-81. ISSN 0572-3043.

LAPKA, M., CUDLÍNOVÁ, E., AT AL. (2012):  Towards an Environmental Society? Concepts, Policies, Outcomes. In Praha : Karolinum, 218 s. ISBN 978-80-246-2092-3

CUDLÍNOVÁ, E., FALTOVÁ LEITMANOVÁ, I., KLUFOVÁ, R., ROLÍNEK, L., JÍLEK, M. (2012): Characteristic of the Czech countryside development based on the local population activities and attitudes. Journal of Landscape Ecology, 2012, roč. 5, č. 2, s. 54-71. ISSN 1803-2427.

Curriculum vitae (eng)

SD Sustainable Development KRM Ano Ano
TZMAS Teor. základy metod analýzy a syntézy KRM Ano Ano

Řešitel projektu